czw.. lut 29th, 2024

Wizerunek polityka oraz działania związane z PR mają istotne znaczenie w polityce. Dlatego wiele osób zaangażowanych w nią decyduje się na korzystanie z agencji, których celem jest wykreowanie pozytywnego wizerunku polityków i partii wśród wyborców oraz wpłynięcie na ich postawy i wybory – zwłaszcza w tak newralgicznym okresie jakim są wybory.

Na czym polega PR w polityce?

W ogólnym znaczeniu public relations to działania związane z kształtowaniem stosunków społecznych w zakresie podmiotu działającego społecznie z jego otoczeniem (1). Efektem tego – w przypadku polityków – jest dbanie o pozytywny wizerunek i akceptację ich działań, a także postaw i decyzji całego klubu politycznego, grupy polityków, klubów itd. Tego typu działania nazywane są też imagistyką społeczną, a ich efektem jest również uzyskanie życzliwości wobec działań i postaw danego polityka lub partii, co przekłada się na nastroje społeczne, a te z kolei na wskaźniki poparcia.

Zarządzanie wizerunkiem polityka, partii, klubu itp. nie jest łatwe, co widać po wydarzeniach w naszym kraju. Dlatego wiele partii politycznych oraz osób prywatnych decyduje się na skorzystanie z profesjonalnych agencji, która zajmuje się działaniami PR w polityce. Elementów marketingu politycznego jest wiele, a wszystkie je łączy jeden cel: możliwość dotarcia do grupy docelowej i uzyskania poparcia.

Najbardziej znanymi elementami marketingu są:

  • strategie wyborcze;
  • wizerunek polityczny w telewizji;
  • wizerunek w sieci;
  • prasa oraz inne elementy wizualne;
  • sondaże wyborcze;
  • debaty, spotkania z wyborcami i inne formy kontaktu bezpośredniego ze społeczeństwem.
    W polityce public relations jest jedną z głównych technik marketingu politycznego, wykorzystywaną przez polityków cieszących się sporym zainteresowaniem. Inne, znane techniki i działania PR w polityce to m.in.: aktywność w mediach społecznościowych, promocja sprzedaży i osobiste spotkania polityków z wyborcami, czyli słynne „door-to-door”.

Marketing polityczny – czym jest i jakie są jego elementy?

Marketing polityczny to szereg działań, tworzących strategię, której celem jest wykreowanie wizerunku wśród wyborców oraz wpłynięcie na ich decyzję – zwłaszcza w trakcie kampanii wyborczej. Narzędzia stosowane w marketingu politycznym mają na celu uzyskanie poparcia odbiorców. Część z nich zaczerpniętych jest z marketingu handlowego, jednak na potrzeby PR w polityce używa się ich w inny sposób; mówimy tutaj o takich narzędzi jak np. polityczne public relations.

W szerszym znaczeniu można wskazać, że marketing polityczny jest sposobem komunikacji polityków ze społeczeństwem, w którym przekazywane treści mają często charakter manipulacyjny – zależnie od obranej strategii. Są też materiałami promującymi daną osobę lub partię, co jest szczególnie widoczne przed wyborami, kiedy konieczne jest tworzenie pozytywnego odbioru wśród wyborców, a jednocześnie uzyskanie tzw. efektu świeżości w polityce.

Pojęcie „marketingu politycznego” pojawiło się po raz pierwszy w 1941 r., a narzędzia, związane z politycznym PR zostały wykorzystane w praktyce po raz pierwszy w 1952 r. w wyborach prezydenckich w USA. Od lat 90. XX wieku są stosowane powszechnie w krajach europejskich, w tym zwłaszcza w wyborach prezydenckich, parlamentarnych i lokalnych.

Działania marketingowe w polityce prowadzone są nie tylko w okresie kampanii przedwyborczych, kiedy następuje ich szczególna intensyfikacja, ale przez cały czas. Stanowią też część obrazu partii politycznych i są informacją o nastrojach społecznych i poparciu dla danego polityka, partii czy klubu. W sposób bezpośredni łączą się też z sięganiem po nowoczesne metody planowania i zarządzania wizerunkiem.

By admin